טיולים מאורגנים כשרים לשומרי מסורת

טיול בהונגריה: בית הכנסת בבודפשט

טיול מאורגן לבודפשט, הונגריה של קבוצת מטיילי גשר, יוני 2013

ביוני 2013 חזרה קבוצת מטיילי גשר מבודפשט עם חוויות מרגשות. הם מספרים שהחוויה המרגשת ביותר הייתה ביקור בבית הכנסת הגדול ביותר באירופה הנמצא ברחוב דוהאני בבודפשט. בית הכנסת נבנה באמצע המאה ה-19 ע"י אדריכל גרמני ומעצב פנים הונגרי – שניהם נוצרים, הוא תוכנן להכיל 3000 מתפללים והיה לו מקום של כבוד בעיר. לפני מלחמת העולם השנייה הוא הופגז והולאם לטובת מרכז פיקוח והצבת אנטנות של המשטר הנאצי. במהלך המלחמה יוזף מנגלה ניהל שם מרפאה וחלק מהחלל שימש כאורווה לסוסי החיילים הנאצים.

הריהוט של בית הכנסת הועבר למרתף ובזכות כך ניצל. יחד איתו ניצלו גם ספסלי העץ ששמות המתפללים עדיין רשומים עליהם ומרביתם נספו בשואה. ראשי הקהילה החביאו את חלונות בית הכנסת בתוך שקי חול לאחר ששיחדו שתי נשים הונגריות. שנים אח"כ החלונות נמצאו והוחזרו וכיום חלונות בית הכנסת הם החלונות המקוריים משנת 1859.

בשנת 1996, לאחר נפילת השלטון הקומוניסטי בהונגריה, החלו בעבודות השיפוץ בתקציב של כ-10 מיליון דולר שרובו נתרם ע"י השחקן האמריקאי טוני קרטיס ואסתי לאודר אשת האופנה היהודייה ממוצא הונגרי.

קבוצת המטיילים של גשר סיפרה על החוויה המעצימה שעברו כאשר נשאו תפילה וקיימו טקס אזכרה ליד קבריהם של יהודים הונגרים שנרצחו בשואה ואנדרטת הנספים שהוקמה מאחורי בית הכנסת.

משמאל: אולם התפילה, מימין: ארון הקודש – צילומים: DMY

טיולים מאורגנים להונגריה >