טיולים מאורגנים כשרים לשומרי מסורת

חוזרים לפורטוגל: מורשת האנוסים

פורטוגל כמשל… חוזרים לפורטוגל 

טיול מאורגן לפורטוגל של חברת "גשר" עם קבוצת המטיילים עם המדריך מאיר סגל.

בימינו, החיפוש אחרי שבטים וקהילות אבודות חבויות והרצון להחזירם ליהדות, מאפיין יעדים שהציבו גדולי דור בכוונה להחזיר את האנשים בתשובה ולשלבם שוב בשורות העם. המושגים "יהדות פורטוגל", "האנוסים", "הנוצרים החדשים", חקוקים בהיסטוריה של מגלי הארצות ונתיבים חדשים בים ועם זאת יש לציין, שבאותה תקופה – גם יהודים בממלכות הללו בשלהי המאה ה-15 היו שותפים באותם גילויים.

500 שנה אחר כך, מתגלה לעינינו נתיב חדש שהיה חבוי שנים רבות והוא צאצאי היהודים האנוסים שחיו את היהדות במרתפים במחתרת ושלאחרונה נהגי יהדות זו מבצבצים מבין בתים עתיקי יומין במסלול הנדידה ההיסטורי של פורטוגל.

טיול לפורטוגל או מסע אל העבר
במסע שערכה לאחרונה חברת טיולי גשר המשמשת כגשר לעולם זה "ההולך ומתגלה" – בהדרכתו של המדריך מאיר סגל, סיפר לנו אחד הנוסעים במסע לפורטוגל שבשנים האחרונות מגלים ישראלים את פורטוגל בנתיב 500 שנים של היסטוריה הפורסת בפניהם את סיפורם של אותם אנשים, צאצאי האנוסים שעדיין נוהגים מנהגים עתיקים, כא שר בסביבתם עדיין מתנוססים סמלי האינקוויזיציה ואשר לא רחוק מביתם ממוקמות מרפסות הכנסיות מהן השקיפה האצולה הקתולית והכמרים על היהודים המועלים למוקד.

בתום אחד הסיורים, סיפר לנו אותו נוסע – קרה מקרה שהמחיש את יחסה של פורטוגל לאותם יהודים אנוסים באותה תקופה ויחס תושביה אליהם כיום.

טיולים מאורגנים לפורטוגל >

לאחרונה אנחנו עדים לבקשות סליחה רשמיות של מנהיגי העולם בפני מנהיגים יהודיים מעל במות מרכזיות. באותו מסע לפורטוגל, לאחר שהנוסעים פקדו את אתרי הביקור הרגילים על פי התוכנית, החליט המדריך לצקת למסע תוכן מיוחד והודיע למשתתפים בוקר אחד שנוסעים לכיכר "רוסיו" שמול כנסיית סן דומינגו, בו מוצבת אנדרטה ובה לוח אבן החקוק בעברית ופורטוגזית לזכר קורבנות האינקוויזיציה.

ואז, כשהגענו לאנדרטה, זה התחיל. המדריך הוציא מתיקו 3 נרות זיכרון, אחד המשתתפים הדליק אותם, תפילת "אל מלא רחמים", שירת "אני מאמין"… טקס אזכרה ממלכתי. תושבים בודדים חלפו הגניבו מבט… והמשיכו בדרכם.

לפתע אישה מבוגרת נוצרית עטורת צלב התקרבה לקבוצה, שלפה מתיקה תנ"ך הברית החדשה ואמרה בשקט בשפתה לאחד הנוכחים, שהיא "גאה לפגוש אנשים מהעם היהודי". ובסוף תפילת "אל מלא רחמים" ענתה עם כולם אמן.

היא הכירה את מה שכתוב בלוח האבן על תולדות פורטוגל ותקופת האינקוויזיציה ולהפתעת הנוכחים הושיטה את ידה והצביעה בתום הטקס לעבר לוח אבן נוסף המוצב בקרבת מרפסת הכנסייה בו ישבו שופטי האינקוויזיציה… והתחילה אט אט להתרחק מהמקום תוך החזרת הספר לתיקה.

טיולים לפורטוגל >

ניגשו האנשים ללוח שבצד האנדרטה ושם, לתדהמת הנוכחים, היה כתוב שלא רק בקשות הסליחה של מנהיגים על פי הפרוטוקול מושמעות בפומבי – אלא "שקהילת תושבי ליסבון, בירת פורטוגל, ופשוטי העם מתנצלים בפני העם היהודי על מעשיה של הכנסייה באותם ימים". משתתפי הקבוצה קראו מהורהרים את הכתוב בלוח האבן הצדדי… וראו את האישה עם הצלב מתרחקת עם התנ"ך בידיה והדמעות שמקוו בעיניה הסגירו את התרגשותה.

חוויות הטיולים בפורטוגל >